۲۶ تیر ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

آشنایی با تست تمپانومتری

تمپانومتری یکی از آزمون هایی است که در مراکز شنوایی سنجی برای بررسی وضعیت گوش میانی انجام می شود. این آزمون یک اندازه گیری عینی از علائم گوش میانی یا اختلالات شیپور استاش می باشد که اطلاعاتی راجع به تحرک پرده و  فشار گوش میانی و حجم کانال گوش خارجی و وجود یا عدم وجود مایع در گوش میانی در اختیار شنوایی شناس قرار می دهد.

تمپانومتری - مرکز تبسم

روش انجام آزمون تمپانومتری

انجام تمپانومتری به این صورت است که با قرار دادن یک پروب در مجرای گوش فرد، صوتی با فرکانس خاص به گوش فرستاده می شود و بخشی از این صوت بازگشت داده  شده و بر اساس تغییراتی که در نتیجه مشکلات احتمالی مختلف بر صوت برگشتی صورت می گیرد، در تشخیص مشکلات گوش میانی فرد از جمله پارگی پرده گوش. چسبندگی یا گسیختگی استخوانچه ها. وجود ترشح در گوش و … کاربرد دارد.

طی مدت زمان انجام تست، بیمار باید تا حد امکان آرام و بی حرکت باشد.

نتایج این آزمون به صورت منحنی هایی رسم می شود که دارای قله در فشارهای مختلف می باشند یا در مواردی به صورت خط صاف و فاقد قله دیده می شوند که توسط شنوایی شناس تفسیر می شود.

 

باید توجه داشت که تمپانومتری علی رغم ضرورت و اطلاعات مفیدی که در خصوص سلامت گوش میانی در اختیار می گذارد، میزان شنوایی و آستانه های شنیداری فرد را مشخص نمی کند. 

 تست تمپانومتری در کنار سایر آزمون های ارزیابی شنیداری انجام می شود.

در نوزادان و شیرخواران که بیشتر در معرض عفونت گوش می باشند و بزرگسالان و کودکان با سابقه ابتلای مکرر به عفونت های گوش، جهت جلوگیری از آسیب های بعدی، انجام دوره ای تست تمپانومتری توصیه می شود.

 

معرفی مرکز تبسم به عنوان مجهزترین شنوایی سنجی در اهواز و خوزستان

مرکز تبسم با مدرن ترین تجهیزات ارزیابی شنوایی کودکان و بزرگسالان آماده پذیرش مراجعین  می باشد که در این مرکز تمامی ارزیابی های شنوایی انجام می شود.

در این مرکز خدماتی مثل تجویز و تنظیم صدای سمعک ، فروش انواع سمعک داخل گوشی و پشت گوشی همراه با گارانتی سمعک ، فروش سمعک قسطی ، تعویض سمعک قدیمی با جدید، ارائه وسایل جانبی سمعک از جمله وسیله اتصال سمعک به تلویزیون و موبایل ، مشاوره نحوه نگهداری از سمعک ، تعمیر سمعک و رفع سوت کشیدن سمعک ، توانبخشی شنوایی، ارزیابی و درمان وزوز گوش، ارزیابی و درمان سرگیجه و عدم تعادل، تنظیم دستگاه کاشت حلزون شنوایی، ارائه وسایل جانبی دستگاه کاشت حلزون و گفتاردرمانی در همه حوزه های اختلالات گفتار و زبان انجام می شود.