۵ شهریور ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

سمعک سرعت دمانس یا زوال عقل را کاهش می دهد

بر اساس مطالعات انجام شده، دانشمندان معتقدند که استفاده از سمعک می تواند سرعت پیر شدن مغز را تا ۸ سال کاهش دهد و از دمانس یا زوال مغز جلوگیری کند.

دمانس

در سال های اخیر چندین مطالعه رابطه بین کم شنوایی و اختلالات عصبی مثل آلزایمر را اثبات کرده است، اما این نکته نامشخص بود که آیا کم شنوایی یکی از نشانه های این بیماری است و یا اینکه خود سبب آن می باشد.

حال در یک مطالعه ای که روی هزاران انسان بالای ۵۰ سال انجام شده، دیده می شود که استفاده از سمعک، در بلند مدت می تواند از مغز انسان در مقابل زوال یا دمانس محافظت کند. این نتیجه نشانگر آن است که کم شنوایی می تواند باعث بروز دمانس شده و یا حداقل سرعت آن را افزایش دهد.

دانشمندان تصور می کنند کم شنوایی ممکن است به نقاط دیگری از مغز نیز آسیب برساند. هم چنین کم شنوایی، مانع ارتباط موثر فرد می شود که این نیز یکی از دلایلی است که سبب بروز اختلالات شناختی می شود.

کم شنوایی چگونه می تواند باعث بروز دمانس یا زوال عقل شود؟

پروفسور Clive Ballard، استاد دانشگاه و یکی از محققین این مطالعه در کالج لندن، می گوید: ” هنوز مکانیسم ارتباط کم شنوایی و دمانس مشخص نشده است. این قضیه می تواند فیزیولوژیک بوده و یا اینکه اجتماعی باشد.”

” یک فرضیه این است که زمانی که سلول های حسی مسئول شنوایی از کار می افتند این کار باعث می شود عصب شنوایی مربوطه که با مغز در ارتباط است نیز از کار بیافتد و این قضیه ممکن است به تدریج گسترش یابد.

” فرضیه ی دیگر این است که کم شنوایی به انزوای اجتماعی و یا افسردگی کمک می کند، که آنطور که می دانیم یکی از فاکتور های بروز دمانس هست.”

در طول ۲۴ ماه مطالعه، از افراد خواسته می شد تا به طور منظم آزمون های شناختی بدهند تا حافظه ی کاری و تمرکز آن ها بررسی شود.

بعد از دو سال، مشخص شد ۱۵۵۷ نفر کم شنوایی که از سمعک استفاده می کردند نسبت به ۲۸۱۵ نفری که کم شنوایی داشتند اما از سمعک استفاده نمی کردند، می توانستند بهتر تمرکز کنند. آن هایی که سمعک استفاده نکرده بودند توانایی تمرکزشان در حد فردی ۸ سال بزرگتر از خودشان بود.

دکتر Anne Corbett، استاد دانشگاه Exeter می گوید: ” کار ما یکی از بزرگترین مطالعات برای مطالعه ی اثرات استفاده از سمعک بود و نتیجه مشخص می کند که استفاده از سمعک واقعا از مغز محافظت می کند.

حال ما به کار بیشتری نیاز داریم تا این قضیه با جزئیات بررسی شده و در سیاست گذاری های کلان استفاده شود و مردم بتوانند در سنین سالمندی به راحتی زندگی کنند.”

دکتر Jana Voigt، رئیس مرکز تحقیقات آلزایمر در انگلیس درباره ی این تحقیق می گوید: ” این یک نتیجه ی فوق العاده است که باید در بخش بالینی آزمایش شود و در صورت اثربخش بودن می توان گفت که تشویق مردم برای استفاده از سمعک می تواند یک راه ساده اما بسیار موثر برای جلوگیری از آلزایمر باشد.”

معرفی مرکز تبسم به عنوان مرکز شنوایی سنجی اهواز و مرکز جامع سمعک در اهواز

مرکز تبسم با مدرن ترین تجهیزات ارزیابی شنوایی نوزادان، کودکان و بزرگسالان آماده پذیرش مراجعین می باشد که در این مرکز خدماتی مثل تجویز انواع سمعک برای کودکان، نوزادان و بزرگسال ، تنظیم صدای سمعک ، قالب گیری و ساخت قالب سمعک، فروش انواع سمعک داخل گوشی و پشت گوشی همراه با گارانتی سمعک ، فروش سمعک قسطی ، تعویض سمعک قدیمی با جدید، ارائه وسایل جانبی سمعک از جمله وسیله اتصال سمعک به تلویزیون و موبایل ، مشاوره نحوه نگهداری از سمعک ، تعمیر سمعک و رفع سوت کشیدن سمعک ، توانبخشی شنوایی، ارزیابی و درمان وزوز گوش، ارزیابی و درمان سرگیجه و عدم تعادل، تنظیم دستگاه کاشت حلزون شنوایی، ارائه وسایل جانبی دستگاه کاشت حلزون و گفتاردرمانی در همه حوزه های اختلالات گفتار و زبان انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.