۱۱ اسفند ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

متخصص حنجره

حنجره عضوی حیاتی در بدن است که در صحبت کردن، تنفس و غذا خوردن نقش مهمی بر عهده دارد. عوامل مختلفی می توانند عملکرد ساختار حنجره را دچار اختلال کنند و باعث بروز مشکل در صداسازی و حتی بلع شوند. به محض ورود هر گونه آسیب به این عضو، باید بلافاصله به متخصص حنجره یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.

متخصص حنجره - مرکز تبسم

متخصص حنجره یا فوق تخصص حنجره پزشک متخصص گوش و حلق و بین دانش آموخته دوره فوق تخصص حنجره می باشد که کار ارزیابی و درمان حنجره را به عهده دارد.

متخصص حنجره ضمن انجام ارزیابی های بالینی با کمک معاینات دقیق تری همچون استروبوسکوپی (عکس حنجره) که عموماً توسط گفتاردرمان انجام می شود، به تشخیص نهایی می رسد.

 

انواع مشکلات حنجره قابل ارزیابی و درمان توسط متخصص حنجره

در یک اختلال صدا با منشأ عضوی، گرفتگی صدا ممکن است به دلیل مشکل جسمی باشد؛ مثل چسبندگی تارآواها، ندول های تار صوتی، پولیپ و کیست های حنجره که از ارتعاش طبیعی آن ها جلوگیری می کند. یا گرفتگی صدا در اختلال صدا با منشأ عصبی، که ممکن است به دلیل نامناسب بودن حرکت تارآواها باشد؛ مثلاً یکی از تارآواها فلج باشد. یا گرفتگی صدا در اختلال صدا با منشأ عملکردی، که ممکن است بر اثر استفاده زیاد، ممتد، نادرست و بد از تارآواها، آن ها کاملاً به ارتعاش در نیایند.

برخی از آسیب های حنجره با مشاورات تخصصی و اصلاح سبک زندگی و بدون درمان های دارویی قابل درمان است. در مواردی که به علت استفاده ناصحیح از حنجره ضایعات محدودی در آن اتفاق افتاده است، با ارجاع بیمار توسط متخصص حنجره به گفتاردرمان و با انجام دوره های صوت درمانی قابل بهبود است و نهایتاً ضایعات شدیدتر با دارودرمانی یا جراحی رفع می شوند.

معرفی مرکز استروبوسکوپی در اهواز

مرکز استروبوسکوپی تبسم یکی از مدرن ترین مراکز استروبوسکوپی در اهواز می باشد که زیر نظر بهترین پزشکان گوش و حلق و بینی و متخصص حنجره اهواز فعالیت می نماید. این مرکز تمام روزهای هفته آماده پذیرش بیماران جهت ارزیابی حنجره می باشد.

حضور تعدادی از بهترین گفتاردرمان اهواز در مرکز تبسم، این مرکز را به مرکز جامعی برای ارزیابی و درمان مشکلات صدا تبدیل کرده است.