۵ خرداد ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

پیرگوشی چیست؟

پیرگوشی یکی از بیماری‌های مزمن سالمندی است که موجب کاهش شنوایی آن‌ها می‌شود. این کاهش شنوایی بر کیفیت زندگی سالمندان تاثیر گذاشته و از توانایی‌های آن‌ها می‌کاهد.

پیرگوشی یک افت شنوایی تدریجی است که با افزایش سن اتفاق می‌افتد و در واقع یک نوع معمول از کم شنوایی حسی عصبی بوده که منجر به اختلال شنوایی دائم می‌شود و اغلب مردم به وجود آن آگاه نیستند. از آنجا که روند افت شنوایی تدریجی است، افرادی که دچار این مشکل می‌شوند ممکن است متوجه کم شدن شنوایی خود نشوند. افت شنوایی معمولا دوطرفه است و ممکن است با وزوز در یک یا دو گوش همراه باشد.

علل پیرگوشی

قرار گرفتن در معرض سر و صدا (صدای ناخواسته مثل صدای بوق خودروها) یکی از دلایل پیرگوشی است. افرادی که سال‌ها در معرض سر و صدا قرار می‌گیرند، معمولاً دچار این مشکل می‌شوند. افزایش سن، بالا رفتن فشار خون، استرس زیاد، مصرف برخی داروها و حتی عوامل ارثی از دیگر عوامل ابتلا به پیرگوشی هستند.

علائم پیرگوشی

یکی از علائم پیرگوشی دشواری در تشخیص اصوات است. همچنین در افراد پیرگوش فهم مکالمات مشکل است، به خصوص زمانی که سرو صدای زمینه‌ای نیز وجود دارد. یکی دیگر از این نشانه‌ها ممکن است سرگیجه باشد. این افراد معمولاً عنوان می‌کنند که گفتار را می‌شنوند، اما در فهمیدن آن مشکل دارند. این نشانه‌ها می‌توانند توانایی‌های فرد را کاهش دهند و روی کیفیت زندگی وی تأثیر بگذارند. همچنین افراد پیرگوش صدای مردها را بهتر از زنان می‌شنوند.

تحقیقات اخیر در ایران نشان می‌دهد که پیرگوشی نسبت به گذشته با سرعت بیشتر و در سنین کمتری اتفاق می‌افتد و این در حالی است که میلیون‌ها نفر از مردم به افت شنوایشان اهمیت نمی‌دهند. چه بسا دلیل افسردگی، انزوا، ترس، اضطراب و عصبانیت آن ها برخاسته از همین مشکل باشد. بنابراین اگر احساس کم شنوایی می‌کنید بهتر است برای ارزیابی میزان افت شنوایی‌تان به یک شنوایی شناس مراجعه کنید.

بعد از ۵۰ سالگی انجام هر ساله تست های شنوایی توصیه می شود، زیرا بیش از ۴۰ درصد افراد بعد از این سن دچار کاهش شنوایی می شوند.

معرفی مرکز تبسم به عنوان مرکز جامع ارائه خدمات از جمله پیرگوشی

در مرکز تبسم به عنوان مرکز شنوایی سنجی کودکان و بزرگسالان خدماتی مثل انجام انواع ارزیابی های شنوایی از جمله پیرگوشی ، تجویز و تنظیم سمعک ، فروش انواع سمعک داخل گوشی و پشت گوشی همراه با گارانتی سمعک ، فروش سمعک قسطی ، تعویض سمعک قدیمی با جدید، ارائه وسایل جانبی سمعک از جمله وسیله اتصال تلویزیون و موبایل به سمعک ، توانبخشی شنوایی، ارزیابی و درمان وزوز گوش، ارزیابی و درمان سرگیجه و عدم تعادل، تنظیم دستگاه کاشت حلزون شنوایی، ارائه وسایل جانبی دستگاه کاشت حلزون و گفتاردرمانی در همه حوزه های اختلالات گفتار و زبان انجام می شود.