۲۱ آبان ۱۳۹۶ 0 دیدگاه

چرا کودکم چیزی را که می‌گویم تکرار نمی‌کند؟ (اختلال گفتاری به نام آپراکسی)

گفتار یکی از عوامل تأثیرگذار در زندگی هر فردی است که در زندگی پرشتاب امروز اهمیت این موضوع دو چندان شده است. بنابراین تشخیص و شناسایی اختلالات گفتار و زبان نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در این شرایط شایسته است که خانواده‌ها در این زمینه اطلاعاتی داشته باشند تا بتوانند نقایص گفتاری کودک خود را بطور مقدماتی تشخیص داده و با مراجعه به آسیب‌شناس گفتار و زبان در صدد رفع بهینه مشکلات احتمالی کودک خود برآیند.

اگر کودکی ۳ الی ۵ ساله دارید که نمی‌تواند کلمه‌ای را که شما می‌گویید، تکرار نماید و یا کلمه‌ها را بسیار متفاوت می‌گوید، توصیه می‌کنم تا مطلب زیر را مطالعه نمایید. والدین آگاه باشند که این شکایات معمولاً همراه با علائم دیگری است که در صورت مشاهده، زنگ خطری برای خانواه‌هاست.

این علائم عبارتند از:

۱- آیا کودک در سن زیر یک‌ سالگی غان و غون (صداسازی زنجیره‌ای) یا همان «گریزه خوانی» را داشته است؟

۲- آیا تا یک‌ سالگی حداقل چند کلمه را بیان می‌کرده است؟

۳- آیا کلمه‌ها را نادرست می‌گوید و به جای آن‌ها تلفظ‌ های عجیب استفاده کرده است؟ مثلاً به جای «بیا» می‌گوید «اووآ»

۴- آیا کلمه سخت‌تر را بهتر از کلمه‌های آسان می‌گوید؟ مثلاً «بیا» را نمی‌گوید ولی «تراکتور» را می‌گوید.

۵- آیا کودک درک خوبی دارد ولی تعداد کلمه‌هایش اندک است؟

۶- آیا احساس می‌کنید که لجبازی می‌کند و تمایلی به حرف زدن ندارد؟

شکایت اصلی خانواده این است که وقتی کلمه‌ای گفته می‌شود و از کودک خواسته می‌شود آن کلمه را بیان کند، کودک قادر به انجام چنین کاری نیست، به طوری که در انتها به مِن‌مِن می‌رسد. به این حالت کورمال کردن می‌گویند؛ یعنی دنبال جایگاه‌های دقیق تولید می‌گردند و چندین جایگاه را برای یک حرف امتحان می‌کنند که در نتیجه‌ این کار، سرعت گفتار پایین آمده و تلفظ ناصحیح ادا می‌شود. در حالی که در بعضی از این کودکان اگر نخواهیم که بعد از ما تکرار کنند و تصویر را ببینند، بصورت خودانگیخته آن کلمه را بیان می کنند.

اگر علائمی که در بالا ذکر شده است را در کودکتان مشاهده کردید، می‌تواند نشانه‌ یکی از اختلالات گفتار و زبان به نام آپراکسی باشد که این اختلال نمی‌تواند دلیلی بر ضعف اندام‌های گفتاری باشد؛ بلکه علتش می‌تواند این باشد که مغز افراد مبتلا به آپراکسی در برنامه ریزی اینکه اندام‌های گفتاریِ‌ مورد نیاز تولیدصدا (لب،زبان،فک و…) را حرکت دهند، دچار اختلال شده است که به دنبال آن، باعث اختلال در تولید تلفظ ناصحیح حروف، کلمات، ناتوانی در تکرار کلمات و … می‌شود.

در این صورت مراجعه‌ هر چه سریع تر به آسیب شناس گفتار و زبان ضروری است که آسیب شناس گفتار و زبان با ارزیابی، تشخیص و درمان، اقدامات لازم را در جهت شناسایی هر چه سریع تر مشکل فرزندتان انجام می‌دهد. با مراجعه‌ بهنگام، کودکتان را از آسیب‌های جدی بعدی (کاهش اعتماد بنفس، ضعف در ایجاد ارتباطات مؤثر اجتماعی، مشکلاتی در آموزش و …) در امان بدارید.

منبع: اخبار توانبخشی