۲۳ مرداد ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

درمان پیرگوشی با کشف داروی جدید

محققان دانشگاه فلوریدای شمالی با ترکیب هورمون و داروهای ضدالتهابی در حال توسعه دارویی هستند که کم‌شنوایی و ناشنوایی ناشی از کهولت سن را درمان می‌کند.

درمان پیرگوشی - مرکز تبسم

به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، آلدوسترون (Aldosterone) نوعی هورمون استروئیدی است که در بخش قشری غدد فوق کلیوی تولید می‌شود و وظیفه آن بازجذب سدیم و ترشح پتاسیم در کلیه است. در واقع این هورمون مسئول تنظیم سدیم و پتاسیم در بدن است. همچنین گوش میانی از این هورمون برای شنوایی استفاده می‌کند. میزان این هورمون با افزایش سن کاهش یافته و بر درک شنوایی تأثیر می‌گذارد.

محققان بر این باورند با استفاده از مکمل‌های این هورمون می‌توان ناشنوایی و کم‌شنوایی مرتبط با سن را درمان کرد. به این منظور از این مکمل‌ها در موش‌های سالخورده استفاده شد و نتایج نشان داد استفاده از این مکمل‌ها کم‌شنوایی و ناشنوایی ناشی از افزایش سن را در موش‌ها بدون هیچ‌گونه عارضه جانبی از بین می‌برد. در واقع محققان برای درمان این عارضه در مدل‌های حیوانی از ترکیب مکمل‌های هورمونی و داروهای ضد التهابی مانند آسپرین و ایبوپروفن استفاده کردند.

محققان در حال ثبت پتنت این دستاورد در آمریکا هستند و پس از آن و تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا و با همکاری شرکت‌های دارویی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

ناشنوایی و کم‌شنوایی ناشی از سن، یک عارضه شایع در سراسر جهان است.

 

منبع: ایرنا